بتن سخت

بتن سخت معمولا در کفپوشهای صنعتی ، پس از انجام زیرسازی مناسب بر روی بتنهای تازه و قدیمی قابل اجرا می باشد . در حال حاضر استفاده از این محصولات در سراسر دنیا رواج بسیار زیادی یافته است .

کفپوشهای صنعتی معمولا در انبارهای صنعتی ، صنایع سنگین ، نظامی ، بهداشتی و بخصوص صنایع نفت و گاز دارای کاربردهای زیادی می باشد که متناسب با نوع بهره برداری میتوان از محصولات مختلف پایه رزینی ، سیمانی و محلولهای پایه آبی استفاده کرد .

مزایای کفپوشهای صنعتی سخت عبارتند از :

– مقاومت بالا در برابر بارهای مکانیکی که توسط ماشین آلاتی که نظیر لیفتراک و پالتها بر کف اعمال می شود و بعضا برخورد گوشه ی پالتها به کف و قابلیت تردد جک پالت و بارهای پر تردد چرخها .

– مقاومت سایشی بسیار بالا در حجمهای تردد زیاد و جلوگیری از ایجاد گرد و غبار به جهت استفاده از مواد بسیار سخت معدنی و مصنوعی مانند کروندوم , کوارتز، بازالت ، اکسید آلومینیوم و … ، که مقاومت سایشی بسیار بالایی دارند .

– قابلیت تردد ماشین آلات سنگین راه سازی و نظامی با چرخهای زنجیری

– چسبندگی بسیار مناسب و عدم جدایی لایه سخت از بتن

– عدم جذب آلودگیها و راحتی نظافت و پاک کردن آلودگی ها و چربی ها .

کفپوش صنعتی بتن سخت

هرگاه سخن ازبتن می شود تنها چیزی که به یاد می آورد سخت ومحکم بودن آن است که از مهمترین خصوصیات بتن می باشد ولی زمانیکه سخن ازکفپوش بتن سخت می شود علاوه بر سخت ومحکم بودن،زیبایی نیزمد نظراست تا جاییکه زیبایی این کفپوش چنان است که درموزه ها، نمایشگاهها وفروشگاههای بسیار شیک و مجلل استفاده می شود. درچند سال اخیر کفپوش صنعتی بتن سخت(رنگی و ساده) به دلیل خصوصیات منحصربفرد خود توانسته جایگاه ویژه ای پیدا کند و روز به روز بر متقاضیان آن اضافه گردد.

سیستم فنی و مشخصات مکانیکی

بتن سخت صنعتی به لحاظ فیزیکی ومکانیکی ازمقاومت بسیاربالایی برخورداربوده واغلب درمراکزصنعتی که درمعرض سایش، ترافیک وبارهای سنگین قراردارد، بکارمی رود.این کفپوش بصورت یکپارچه و زیبا و با استفاده از پیگمنت های رنگی و دانه بندی های متنوع اجرا میگردد که ازگرانول های سخت طبیعی وصنعتی طی مراحل کنترل شده ودقیق طبق استانداردهای بین المللی تهیه می شود. بتن سخت رنگی ازترکیب سیمان، آب ومواد افزودنی مجازبدست می آید که بصورت یکپارچه وهمزمان با بتن ریزی، به عنوان کفپوشهای نهایی سطح درضخامت های متفاوت اجرا می گردد با بهبود خصوصیات مکانیکی،بتن با طول عمر بیشترو با کیفیت مطلوب تراجرا شده و با استفاده ازافزودنی های مناسب ومجاز، بتنی با مقاومتهای فشاری، خمشی، کششی وسایشی بالاتراز بتن معمولی بدست می آید.

– مقاومت فشاری: حدود ۳ برابر بتن معمولی ( تا ۹۸ نیوتن برمیلیمترمربع)

– مقاومت خمشی: حدود ۷ برابر بتن معمولی ( تا ۱۳ نیوتن برمیلیمترمربع)

– مقاومت سایشی: حدود ۱۶۰ برابربتن معمولی ( تا ۰٫۰۱۶ گرم)

مزایای کفپوش بتن سخت:

– ارزان و بسیارمقرون به صرفه: این سیستم با توجه به هزینه اجرای اولیه وعدم نیازبه اصلاحات بعدی بسیاربا صرفه خواهد بود.چه بسیارجاهایی بوده که پس ازانجام کف سازیهای متعدد درنهایت مجبوربه اجرای بتن سخت شده اند.

– نگهداری و نظافت آسان: به خاطرصاف و صیقلی بودن وعدم نفوذ و جذب مواد خارجی به درون آن از نگهداری و نظافت آسانی برخورداراست.

– زیبا و مجلل : ظاهری زیبا و قابل توجه دارد و به همین دلیل درمحیطهایی که زیبایی در آن اهمیت دارد، قابل استفاده می باشد.

– ضد گرد و غبار و آلودگی: به خاطرخصوصیات ویژه این سیستم وعدم جذب یا تولید گرد وغبارو سایر آلودگیها در سلامتی و پاکیزگی محیط بسیارموثر است.

– مقاومت و ماندگاری بالا: دارای عمرطولانی در برابر سایش، خش، ضربه و ترک خوردگی می باشد و بخاطر بالا بودن عمر مفید آن، در کاهش هزینها موثر است.

– سرعت اجرای بسیار بالا : باعث صرفه جویی درهزینه و زمان به دلیل امکان اجرای ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ متر در روزمی شود.

– غیر قابل سوختن: این سیستم درمقابل آتش سوزی مقاوم وایمن بوده که ازشاخصه های اصلی ایمنی در مراکزمختلف می باشد.

– ضد لغزش : بدلیل ضد لغزش بودن، ایمنی را هنگام رفت و آمد برای افراد و وسائل نقلیه به همراه دارد.

– عدم نفوذ روغن، گازوئیل، بنزین و…: درصورت استفاده ازلایه محافظ،، ازنفوذ هرگونه مایعات از قبیل روغن، گازوئیل و غیره جلوگیری شده و درماندگاری وعمر مفید آن تاثیر بسزایی دارد.

تنوع رنگ:خاکستری، آبی، قرمز، سبز، قهوه ای و…

مکانهای مناسب برای اجرای بتن سخت:

– جاهای پرتردد مثل ادارات و مراکز فروشگاهی بزرگ، نمایشگاهها و غیره

– مکانهایی که می بایست ازنظر بهداشتی در حد بالایی باشند. مثل کف آزمایشگاهها ، مراکز درمانی ، سالنهای ورزشی و باشگاهها

– جاهاییکه وسایل نقلیه سنگین مثل تریلی،لیفت تراک، ماشینهای راهسازی از قبیل لودر و غیره رفت و آمد دارند.

– کف کارخانجات و تولیدیهای که محل نصب دستگاهها و ماشین آلات تولیدی هستند.

– کف پارکینگ، بارانداز، مراکزنظامی ، مراکز پتروشیمی، سردخانه ها، صنایع هواپیمایی و…